Image default
DünyaManşet

AB’den o ülkeye uyarı: “Üyelik kapısı kapanabilir”

AB Yüksek Temsilcisi Borrell’den Gürcistan’a “üyelik kapısı kapanabilir” uyarısı geldi. Borrell, Hükümet aynı yolda devam eder, yaptıklarını yapmaya devam ederse bu kapı kapanacak ve sonuçlarına Gürcü halkı katlanacaktır.” dedi.

AB’den o ülkeye uyarı: “Üyelik kapısı kapanabilir”

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, tartışmalara neden olan “yabancı etkinin şeffaflığı” yasasının yürürlüğe girdiği Gürcistan’a “AB üyeliğinin risk altında olduğu” uyarısında bulundu.

GÜRCÜ HÜKÜMETİNİN POLİTİKALARI

Gürcistan’da tartışmalara neden olan “yabancı etkinin şeffaflığı” yasasının yürürlüğe girmesi dahil yaşanan son gelişmelerin ele alınacağını ifade eden Borrell, Gürcü hükümetinin politikalarına bu doğrultuda devam etmesinin önemli sonuçlar doğurabileceğini kaydetti.

“BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSE AVRUPA BİRLİĞİ KAPISI AÇIK OLMAYACAKTIR”

Borrell, “Açık olan bir şey var ki Gürcistan’ın üyeliği için kapı açık. Ancak hükümet aynı yolda devam eder, yaptıklarını yapmaya devam ederse bu kapı kapanacak ve sonuçlarına Gürcü halkı katlanacaktır. Eğer işler bu şekilde devam ederse Avrupa Birliği kapısı açık olmayacaktır.” dedi.

AB bakanlarına, Gürcistan’daki durumu ele almak üzere uygulanabilecek çeşitli kısa ve orta vadeli tedbirleri detaylandıran bir rapor sunduğunu belirten Borrell, bugünkü toplantıdan karar çıkmayacağını ancak bakanların bu konuyu tartışacağını dile getirdi.

“ÜST DÜZEY SİYASİ TEMASLAR AZALTILMALI

Borrell, olası tedbirler arasında “Avrupa Barış Fonu” aracılığıyla verilen destek ile Gürcistan hükümetine doğrudan sağlanan bazı mali destek kanallarının durdurulması ve üst düzey siyasi temasların azaltılması olduğunu söyledi.

Yüksek Temsilci, söz konusu olası önlemlerle sivillerin hayatını olumsuz etkilemeyi amaçlamadıklarını vurgulayarak, “Sivilleri etkilemek istemiyoruz. Sivil halka daha fazla acı çektirmek istemiyoruz.” diye konuştu.

GÜRCİSTAN’DAKİ TARTIŞMALI YASA

“Yabancı etkinin şeffaflığı” yasa tasarısının nisanda Parlamento’ya sunulmasının ardından Gürcistan’da gösteriler başlamıştı.

Yasal düzenleme, fonlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcistan’daki kuruluşların “yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon” olarak kaydolmalarını, aksi halde para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını öngörüyor. Kayıt sırasında, kurum ve kuruluşlar tarafından tüm gelirlerin yansıtılması gerekiyor.

İktidardaki Gürcü Hayali Partisinin nisanda sunduğu ve Parlamento’da 14 Mayıs’ta yapılan oylamada kabul edilen yasa tasarısı, 18 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili tarafından veto edilmişti. Tasarının, 28 Mayıs’ta yapılan oylamada 4’e karşı 84 oyla tekrar kabul edilmesiyle Zurabişvili’nin vetosu aşılmıştı.

Related posts

Derbinin hakemi belli oldu

admin

Meteoroloji’den 43 kent için sarı kodlu uyarı

admin

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Terörist belediye başkanı istemiyoruz

admin