Image default
DünyaManşet

Astronotlar paylaştı: Tam Güneş tutulmasının uzaydan görüntüleri

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli astronotlar 8 Nisan’da gerçekleşen ve Kuzey Amerika’nın bir bölümünü karanlığa boğan tam Güneş tutulmasını fotoğrafladı.

Astronotlar paylaştı: Tam Güneş tutulmasının uzaydan görüntüleri

Bu yıl meydana gelecek iki güneş tutulmasından ilki, 8 Nisan’da gözlemlendi. Ay’ın, Dünya ile Güneş arasından geçmesiyle oluşan Güneş tutulmalarının ilki, kısıtlı bir bölgeden izlendi.

Meksika, ABD ve Kanada’da belirli yerler, yaklaşık 186 kilometre genişlikteki bir koridorda yılın ilk tam Güneş tutulmasına tanık oldu.

6618D3D68C9Be164 W1200Xh800

Astronotlar uzaydan fotoğrafladı

Kuzey Amerika’daki insanlar Dünya üzerinden tutulmayı izlerken Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli astronotlar da o anları uzaydan deneyimledi.

Astronotlar, Güneş’in Ay tarafından örtüldüğü o anların görüntüsünü ölümsüzleştirerek sosyal medyadan paylaştı. Görüntülerde, Dünya’nın bir bölümünün o an karanlıkta olduğu görülüyor.

6618D3B37B28F168 W1200Xh800

Tam Güneş tutulması, Kuzey Amerika boyunca uzanan yaklaşık 6 bin 500 kilometrelik bir rota üzerinden gözlemlenebildi.

Bu rotanın iki yanında bulunan şehirlerden de parçalı Güneş tutulması gözlendi. Çok sayıda kişi, uzun yıllarda bir meydana gelen bu etkileyici olayı tam olarak deneyimleyebilmek için uzun mesafeler seyahat etti.

6618D405Bdcbd206 W1200Xh797

 

KAYNAK: Haber Merkezi

Related posts

Emine Erdoğan’dan Nijerya’da kanserle mücadele çağrısı

admin

Yeni müfredat onaylandı

admin

1.8 milyon emekliyi ilgilendiriyor… En düşük emekli maaşına zam kararı!

admin