Image default
GündemManşet

Biri kırmızı kategoride 2 terörist daha etkisiz

Batman kırsalında düzenlenen “Bozdoğan-45” operasyonunda kırmızı kategoride aranan bir teröristin de aralarında bulunduğu 2 terörist öldürüldü. Bayram tatili boyunca ise kırmızı kategoride 2, turuncu kategoride 4, gri kategoride ise 2 terörist olmak üzere toplamda 11 terörist etkisiz hale getirildi.

Biri kırmızı kategoride 2 terörist daha etkisiz

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 6 güvenlik görevlisinin şehit edildiği ve 19 güvenlik görevlisinin yaralandığı 9 eyleme karışan iki teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

BİRİ KIRMIZI KATEGORİDE 2 TERÖRİST DAHA ETKİSİZ

Yerlikaya paylaşımında, “Kırmızı kategoride yer alan sözde Botan Saha Eyalet Sorumlusu Beritan Amara Kod adlı Sultan Dağ ile Zeynep Cûdî Kod adlı Zeynep Nibat isimli teröristler Batman ili Gercüş ilçesi kırsalında etkisiz hale getirildi.” ifadelerini kullandı.

TERÖRİSTLERİN SUÇ GEÇMİŞİ

Beritan Amara (K) Sultan Dağ ve Zeynep Cûdî (K) Zeynep Nibat’ın çeşitli tarihlerde gerçekleştirilen birçok saldırıya katıldıkları tespit edildi. Bu saldırılar arasında:

29 Şubat 2016’da Şırnak ili İdil ilçesi kırsalında EYP’li saldırıda 5 güvenlik görevlisinin yaralanması,

7 Kasım 2016’da Şırnak ili Merkez ilçesinde silahlı saldırıda 1 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi,

19 Haziran 2018’de Şırnak ili Güçlükonak ilçesi kırsalında EYP’li saldırıda 1 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi ve 2 güvenlik görevlisinin yaralanması,

23 Ekim 2018’de Mardin ili Dargeçit ilçesi kırsalında silahlı saldırıda 1 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi ve 1 güvenlik görevlisinin yaralanması,

9 Aralık 2019’da Şırnak ili İdil ilçesi kırsalında EYP’li saldırıda 2 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi ve 9 güvenlik görevlisinin yaralanması,

16 Haziran 2019’da Şırnak ili İdil ilçesi kırsalında silahlı saldırıda 1 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi ve 1 güvenlik görevlisinin yaralanması,

27 Nisan 2020’de Şırnak ili Merkez ilçesi kırsalında birliğe dönüş yapan sivil araca yönelik EYP’li saldırıda 1 güvenlik görevlisinin yaralanması eylemleri bulunuyor.

BAYRAM TATİLİ SÜRESİNCE 11 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Bakan Yerlikaya, açıklamasında bayram tatili süresince gerçekleştirilen operasyonlar hakkında da bilgi verdi. Bu süre zarfında 2’si kırmızı, 4’ü turuncu ve 2’si gri kategoride olan toplam 11 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

 

KAYNAK: Haber Merkezi

 

Related posts

ZTK finali Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda

admin

Cezaevinde kendine zarar veren Bahar Candan hastaneye kaldırıldı

admin

Erdoğan: Her yıl 85 bin insanımızı tütün canavarına kurban veriyoruz

admin